DOPLŇKY STRAVY

POMŮCKA PRO GENETICKY HŮŘE VYBAVENÉ

Přehled 10 doplňků stravy, které by měl každý adept železné hry, mající problémy se svalovými přírůstky, užívat.


ARGININ:

Protože se tato aminokyselina v těle pohotově a ochotně přeměňuje na oxid dusnatý (NO) bývá hlavní přísadou ve směsích suplementů. Její účinky na tělo jsou nespočetné, ale nejdůležitějším pozitivním efektem pro kulturisty je tzv. vasodilatace, tj. zvýšení průměru krevních cév. Při tomto procesu se zvýší objem krve a jí unášených živin, anabolických hormonů, které plují do svalů. Pokud arginin přijímáte ve vysokých dávkách, zvyšuje hladinu růstového hormonu.


BETA-ECDYSTERON:

Tato fytochemikálie zvyšuje bílkovinnou syntézu, tedy nejdůležitější proces zodpovědný za svalový růst.


KARNITIN:

Karnitin vzniká z aminokyselin lysinu a methioninu za přispění některých vitamínů a minerálů a slouží jako transportér tuků do mitochondrií buněk, které jsou tuky spalovány. Výzkumy ukazují, že karnitin může zvýšit množství receptorů citlivých na testosteron uvnitř svalových buněk, což vede ke zvýšení počtu míst, kterými je testosteron v buňkách navázán. Může tak lépe stimulovat buněčný svalový růst. O karnitinu jsme se také dozvěděli, že během cvičení zvyšuje průtok krve do svalů a pomáhá regeneraci svalů po tréninku.


KASEIN:

Tato bílkovina je zažívána po dobu sedmi hodin a poskytuje tak pomalý a stálý zdroj aminokyselin v těle. To z kaseinu dělá ideální prostředek užívávaný před spánkem, který zamezuje rozkladu svalů. Nové výzkumy ukazují, že kasein užívaný po tréninku podporuje bílkovinnou syntézu.


KOFEIN:

Nové výzkumy v oblasti stimulantů centrální nerovové soustavy tvrdí, že kofein může okamžitě podporovat svalovou sílu a snižovat bolestivost během cvičení. Je vhodnější, pokud kofein přijmete v podobě kapsle, ale bude fungovat i v podobě voňavé horké kávy (samozřejmě bez cukru a smetany).


KREATIN:

Kreatin, vytvořený z aminokyselin argininu, gylcerinu a metrhioninu je rychlým zdrojem energie, kterou potřebují svaly zatížené vysokým počtem opakování v posilovně. Kreatin také pumpuje do svalů vodu a ty pak vypadají větší a objemnější. Kreatin podporuje růst tím, že zvyšuje hladinu anabolického faktoru IGF-1.


MULTIVITAMÍN:

Ne všechny multivitamíny jsou stejné. Hledejte jen takové, které poskytují 100% denní dávky vitamínů C,D,E a většinu vitamínů B-komplexu, stejně jako 100% doporučené denní dávky zinku, mědi a chromu.


SPORTOVNÍ NÁPOJE:

Rychle vstřebatelné sacharidy v těchto nápojích zvyšují hladinu inzulínu, který na oplátku doplňuje zásoby svalového glykogenu ztraceného během tréninku. Inzulín také zvyšuje bílkovinnou syntézu a tlumí účinky katabolického hormonu kortizolu, který působí proti testosteronu a podněcuje rozklad svalů.

SYROVÁTKOVÝ PROTEIN:

Podle mnoha studií podněcuje tato bílkovina díky svému rychlému zažívání a obsahu aminokyseliny leucinu bílkovinnou syntézu. Syrovátka také obsahuje peptidy (malé fragmenty bílkovin),  které rozšiřují krevní cévy.


ZMA:

Výzkumníci zjistili, že tato smě zinku, hořčíku a vitamínu B6 zvyšuje hladinu testosteronu a IGF-1 a tím sílu i objem svalové hmoty. ZMA je nejlépe absorbována nalačno a v dávce obsazující 30 mg zinku, 450 mg hořčíku a asi 11 mg vitamínu B6.