HISTORIE KLUBU

Spoluzakladateli oddílu ASIA-GYM-SPORT Rožnov pod Radhoštěm v roce 1992 byli společně s Ing. Zdeňkem Tobolou IV. Dan/ESDO, III.TOAN/DAN MIXFIGHT DJU-SU a Ing. Josefem Fryšarou III.TOAN/DAN MIXFIGHT DJU-SU, také Dan Křižka III. TOAN/DAN MIXFIGHT DJU-SU a Emil Křižka III. TOAN/DAN MIXFIGHT DJU-SU.

ASIA – vyjadřuje v názvu vztah nejen k bojovým sportům, ale i k Asii jako kontinentu, její kultuře a chápání základních životních principů.

GYM – znamená, že důležitou součástí výcviku je nejen všeobecná pohybová a gymnastická průprava včetně speciální akrobacie, ale i posilovací fitness tréninky.

SPORT – vyjadřuje vztah ke sportu obecně a v praxi znamená, že zaměření a výcvik členů oddílu není jednostranný, ale naopak universální.

Rožnovský klub spolupracoval od roku 1992 dlouhou dobu s klubem KICKBOXINGU AV KVŠ VŠB Ostrava pod vedením instruktorů Ing. Aleše Ožany III. TOAN/DAN, Wiléma Hrubého III. TOAN/DAN a Adama Kováře III. TOAN/DAN. Zde rovněž rozvíjel metodiku universálního pojetí výcviku bojových sportů. V této době se členové obou klubů měli možnost účastnit mezinárodních tréninkových kempů specializovaných na boj z blízka, reálnou sebeobranu pro armádní a policejní jednotky v Německu a Polsku. Tyto tréninkové kempy byly pořádány pod hlavičko ISA – International survival academy, pod vedením šéftrenéra Asahi centra v Monchengladbachu panem Klausem Poestgesem IX.TOAN/DAN, panem Czeslawem Klykem VII.TOAN/DAN, Vojtěchem Karazsnieviczem V.TOAN/DAN z Katovic a Pavlem Trošákem VI.TOAN/DAN.

Rožnovský klub je v rámci výcviku sebeobrany začleněn od roku 1997 do ESDO-European Self Defence Organization, kde kontaktní osobou je zakladatel, držitel VII.DANU 

a bývalý špičkový full-contact fighter 70. let minulého století Kunibert Back. Na základě stále rostoucí sportovní výkonnosti se členové rožnovského oddílu účastnili v této evropské organizaci celkem čtyřech turnajů, kde třikrát se stali mistry Evropy 1997, 1999 a 2001, mistry Německa v družstvech 1998 a v kategorii jednotlivců to byl titul absolutního mistra Německa v sebeobraně, titul vícemistra Evropy v cvičení Free style a zlatá medaile v kickboxingu. Rovněž byli členové rožnovského klubu na těchto soutěžích bez rozdílu kategorie a disciplín vyhlášeni jako nejlepší účastníci. Tyto úspěchy byly završeny účastí na světovém BUDO GALA 2000 v německém Dordtmundu. Od tohoto roku klub pravidelně každoročně pořádá týdenní tréninkový kemp.

Na základě těchto aktivit přišla pozvánka od pořadatelů českého BUDO SHOW v Praze, jehož se rožnovský klub účastnil celkově třikrát. V roce 2002 začíná také spolupráce s ČSFu – Českým svazem full-contactu a ostatních bojových umění a to účastí na prestižním mezinárodním turnaji CZECH OPEN v Praze, kde se získala zlatá medaile ve sportovním kickboxingu v disciplíně klasický full-contact. Na základě dlouholetého a metodicky propracovaného tréninku se dostává jeden z členů klubu do státní reprezentace ČR a získává bronzovou medaili na MS WKA v Belgických Antverpách v kickboxingu klasický full-contact. Začíná se rovněž úzce spolupracovat s nejlepšími kluby v republice MACAK'S - GYM Pardubice pod vedením tehdy hlavního šéftrenéra státní reprezentace ČR pro všechny plnokontaktní disciplíny Mgr. Dušana Macáka, SMASH - GYM Olomouc pod vedením Michala Prstka apod. Členové rožnovského oddílu se tímto začínají pravidelně účastnit všech domácích soutěží, tedy Národních pohárů, Mistrovství České republiky a již výše zmíněného prestižního CZECH OPENU, kde postupně každý rok získávají medaile v různých disciplínách i věkových kategoriích až po tituly Mistrů ČR. To vše je završeno tím, že někteří se stávají stálými členy státní reprezentace ČR pro určité disciplíny bojových sportů, které ČSFu sdružuje.

Klub ASIA GYM SPORT v se této době stává jedním s hlavních pořadatelů prestižních turnajů, jakými jsou Národní pohár a MČR. Tyto soutěže jsou pořádány i v rámci projektu „SPORTEM PROTI DROGÁM A DĚTSKÉ KRIMINALITĚ“.

Od roku 2004 je Ing. Zdeněk Tobola nominován do funkce asistenta státní reprezentace ČR ČSFu pro všechny plno-kontaktní disciplíny, klasický kickboxing full-contact, kickboxing low-kick a K1. V roce 2005 dostává nabídku stát se hlavním reprezentační trenérem pro tehdejší nový styl v ČR tzv. čínský kickboxing Sanshou. Účastní se rovněž jako člen delegace na nejvyšší úrovni jednání v Pekingu o převzetí oficiální licence mezi ČSFu 

a IWUF – International Wushu Federation a navštíví světoznámý klášter SHAOLIN.

Důležitým mezníkem se stává účast státní reprezentace v SANSHOU na ME 2006 v Italském Lignanu, kde se získala stříbrná medaile a MS 2007 v Pekingu, které bylo nominačním turnajem na nadcházející OH v Pekingu 2008. Tento styl rovněž začínají trénovat i členové rožnovského klubu, kde někteří z nich se stávají mistry ČR a jsou nominováni do státní reprezentace pro tento styl a začínají dosahovat výborných výsledků i na mezinárodní úrovni, což potvrzuje bronzová medaile z MS juniorů v Indonésii – Bali 2008 a čtvrté a deváté místo z MS ve vietnamské Hanoi. V tomto období klub úzce spolupracuje i s polským trenérem národního týmu SANSHOU PLR, panem Miroslavem Bardzovskim III. DAN. Ve spolupráci s ním a polským svazem WUSHU byl pořádán tréninkový víkendový kemp za účasti trenéra čínského národního týmu v SANSHOU.

Na základě všech těchto doposud dosažených výsledků jsou nejlepší členové pozváni na natáčení tehdy velmi populárního pořadu Noc s Andělem a také dnes již prestižní Noci mistrů, kterou majoritně zastřešuje ČUBU – Česká unie bojových umění. V roce 2008 je v Olomouci pořádáno MS ISKA – International Sport Kickboxing Association, kde členka rožnovského oddílu získala titul mistryně světa v kickboxingu v kategorii juniorek do 15 let. Nyní začíná etapa, kdy díky dobře metodicky propracované tréninkové přípravě se dostává 7 členů rožnovského klubu v různých věkových kategoriích a disciplínách do národního týmu ČR ČSFu. Start v roce 2009 na MS v SANSHOU se v kanadském Torontu bohužel nepovedl, jelikož náš reprezentant bohužel inkasoval knock out. 

V roce 2010 přichází již po několikáté nabídka vystupovat na teď již velmi prestižní BUDO SHOW v Brně a rožnovští se jí úspěšně a s nadšením diváků zúčastnili. Dva členové rožnovského oddílu ihned po této ukázce odlítají na MS juniorů v čínském kickboxingu SANSHOU do Singapuru, kde se ale bohužel v opravdu velké a těžké konkurenci tentokráte neprosadí na medailové pozice. V rámci spolupráce a principu tzv. otevřeného tréninkového systému klub spolupracuje i s několikanásobným mistrem ČR, mistrem Evropy a mistrem světa v různých plno-kontaktních disciplínách Lukášem Wolfem z Fight club Brno a také s kladenským SKS Arena pod vedením výborných trenérů i závodníků, několikanásobných mistrů světa, mistrů Evropy a mistrů ČR Petrem Kučerou a Honzou Homolkou. V roce 2010 

a 2011 se členové klubu účastní i mezinárodně dobře obsazeného turnaje v Budapešti a Varšavě v čínském kickboxingu SANSHOU. Díky svým dobrým výkonům získávají všichni medaile, což je završeno titulem mistryně světa WKA v kategorii juniorek a vícemistryní světa v kategorii žen.

Mimo standardní tréninkovou činnost klub zajišťoval v letech 1998-2000 výcvik sebeobrany Městské policie v Rožnově pod Radhoštěm a pro oblast taktiky boje z blízka spolupracuje s armádou ČR. V současné době tvoří členskou základnu cca 40 členů. Z toho 20 z řad dětí či mládeže a 20 z řad dospělých. 

Ve všech věkových kategoriích se každoročně na základě závěrečných zkoušek udělují výkonnostní technické stupně dle zkouškového řádu.