Čínský kickboxing SANDA

SANDA (čti Santa) neboli novodobý čínský název SANSHOU (čti Sanšo), znamená doslova v překladu dvě části. První část SAN znamená „volnost“, druhá DA označuje „ruce“. SAN SHOU je pak synonymum ke slovu SAN DA, kde SHOU je výraz pro „úder“ a „útok“. Ať použijeme slovo San Shou nebo starší výraz San Da, v obou případech to znamená, že mluvíme o učinné i velmi flexibilní aplikaci bojových znalostí ve volném boji.

Dnes můžeme tento plno-kontaktní bojový styl dělit do těchto tří skupin:

MILITARY COMBAT SANSHOU – specifická sebeobrana pro boj zblízka při výcviku čínských policejních nebo vojenských jednotek pro speciální určení, ECKF – ELITE COMBAT KUNG FU

REAL SELF-DEFENCE SANSHOU – reálná civilní sebeobrana pro širokou veřejnost

CHINESE KICKBOXING SANSHOU – čínský sportovní kickboxing

Čínský kickboxing je plno-kontaktní bojový sport vycházející z tradičního čínského Wushu a čerpá z jeho nezměrného praktického i historického bohatství. Od roku 1989, kdy se konal první světový šampionát ve Wushu, je pravidelnou součástí všech následujících soutěží. V současné době je provozován ve více než v 80 státech světa. V roce 2008 se v rámci Olympijských her v Pekingu konal tzv. turnaj v turnaji v SANSHOU, kde nominovaní zápasníci měli řádný statut olympijských sportovců, získali olympijské medaile včetně všech řádných ceremoniálů a bydleli rovněž v olympijské vesnici. Nominačním turnajem na OH 2008 bylo MS 2007, které se konalo také v Pekingu. Česká republika zde měla své tehdy nejlepší reprezentanty v různých váhových kategoriích, bohužel ani jednomu se však nepodařilo postoupit dle nominačního klíče na OH.

San Shou nejen svým universálním pojetím, ale i tréninkovou náplní stejně jako např. MMA a SAMBO vysoce přesahuje normální výkonnostní hranice a spojuje tak různé styly čínských bojových umění, zdůrazňuje praktičnost, všestrannost i obrovskou komplexnost použitelných technik. Primárně je zde zastoupena celá škála úderů, kopů, pádových technik, shozů, porazů, nástupů na soupeřovo tělo, podmetů s možnosti zachycení a strhnutí na zem, popř. vytlačení či vyhození soupeře ze zápasnické platformy. V reálné sebeobraně pak obsahuje SAN SHOU i širokou škálu pák a fixačních držení.

To vše dává boji vysokou míru reálnosti i diváckou atraktivitu. Je chybou si myslet, že San Shou je jen další odnoží klasického kickboxingu, a to i díky technickým prvkům, které jsou shodné i pro jiné plno-konktaktní disciplíny, protože strategie boje je daleko rozmanitější a rozsah použitelných technik mnohem větší. Svou specifičností je však náročnější na kondiční, technickou, taktickou i psychickou tréninkovou přípravu. Na této skutečnosti jsme se shodli zcela jednoznačně i se zápasníky, kteří jsou mistři České republiky, mistři EVROPY potažmo Mistři světa v různých disciplínách plno-kontaktních sportů jakými jsou kickboxing FULL-CONTACT, LOW KICK, K-1, MUAY THAI, MMA, KSW, BOXU apod. a kteří reprezentovali Českou republiku na velkých mezinárodních soutěžích právě i v čínském kickboxingu. V seniorech se jedná především o Petra Kučeru a Honzu Homolku - SKS KLADNO , Lukáše Wolfa – ARENA BRNO, Jiřího Havránka - IRON FIGHT JABLONEC, Petra „PINO“ Ondruše - Hanuman Gym, Jiřího Bursu – SCHEJBALS GYM LOVOSICE, René Blažejovského – MACAK‘S GYM PARDUBICE, Evu Líškovou - SK BOXING PRAHA, Martinu Šmoranzovou - NARAMA - škola bojových umění Plzeň

V kategoriích dětí a juniorů se jedná především o zápasníky z ASIA GYM SPORT Veronika Kohutová.

V České republice se tento styl oficiálně trénuje od roku 2005 pod hlavičkou ČSFu – ČESKÉHO SVAZU FULL-CONTACTU A OSTATNÍCH BOJOVÝCH UMĚNÍ v rámci sekce WU SHU. Česká státní reprezentace kadetů, juniorů i seniorů dosahuje dnes již velmi dobrých mezinárodních výsledků.

Z hlediska mezinárodních struktur je čínský kickboxing v rámci celého světa řízen IWUF – INTERNATIONAL WU SHU FEDERATION a v rámci Evropy pak EWUF – EUROPEAN WU SHU FEDERATION. Jako další zástupci jsou Kuo Shu federace T.W.K.S.F (The World Kuo Shu federation), kterou se řídí soutěže na Taiwanu nebo federace CHIN WOO apod.

Praktický trénink San Shou je zaměřen převážně na tyto 4 bojové zručnosti:

  • Da - (Údery) pěst, dlaň, loket, prsty a hlava

  • Ti – (Kopy) kopy, podmety, kolena a přískoky

  • Shuai – (Hody, vržení) zachycení, vržení a shozy

  • Na – (Uchopení, zajištění) páky na klouby, kontrola soupeře


V Číně se říká: „San Shou shi Wushu de Jinghua“ – San Shou je jádro kontaktního Wushu

ČÍNSKÝ KICKBOXING je pravidly řízený boj mezi dvěma bojovníky ve stejné váhové kategorii včetně akreditovaných rozhodčích. Amatérské zápasy včetně turnajů ME a MS se odehrávájí na speciální platformě „Lei Tai“ o rozměrech 8 x 8m a cca 90cm vysoké, obložené kolem dokola další nižší žíněnkovou platformou. Nejsou zde tedy žádné ringové provazy, jelikož soupeř může být vyhozen, vytlačen či vykopnut z této platformy. Bojovníci jsou v amatérech chráněni povinnými chrániči včetně speciální vesty, jelikož dochází často ke zlomeninám v oblasti žeber. Od roku 1997 se konají i profesionální zápasy v čínském kickboxingu v klasickém boxerském ringu včetně používání technik kolen a klinčování. Nejpopulárnější je pak světový turnaj profesionálů „KING OF SAN DA“ , konaný každoročně v Pekingu. Nebo v Asii velmi populární srovnávací zápasy mezi MUAY THAI a SAN SHOU bojovníky.

Zápas zde trvá 2 x 2 minuty čistého času a mezi koly je 1 minutová přestávka. Dbá se zde velmi přísně na barevnost a styl sportovního úboru, který tvoří trenýrky a nátělník pouze ve dvou barevných provedeních, a to v červené i černé barvě. V kategorií seniorů se již nepoužívají botičky ani jednotné chrániče holení a jsou zde povoleny tvrdé vnitřní i vnější kopy tzv. low kicks včetně otočkové techniky na hlavu spining back fist.

Závodníci, kteří se případně v zápase dostanou do držení v gardovém postoji, mají 2 sekundy na to, aby provedli hod nebo strh na zem. Dále kop na hlavu je zde za dva body, všechny ostatní údery a kopy na střední i spodní pásmo jsou pouze za jeden bod. Pokud se soutěžící dotkne země, kteroukoliv jinou částí než chodily, získává jeho soupeř dva body (je to bráno jako hod). Když spadnou na zem oba soutěžící, je jedním bodem ohodnocen ten, který zůstává nahoře. V případě, že závodník spadne mimo zápasiště (z platformy dolů) dostane jeho soupeř dva body. Pokud závodník spadne z pódia 2x, jeho soupeř vyhrává kolo, které je ihned ukončeno. Z toho vyplývá, že když spadne jeden soupeř 3x z pódia, vyhrávám tímto druhý celý zápas.

V kategoriích dětí, juniorů i seniorů je možné rovněž soutěžit polo-kontaktní verzi čínského kickboxingu tzv. QUINGDA (čti Činda), kde jsou dle věkových kategorií upravená pravidla. Např. do 15 let se nesmí kopy na hlavu, tři přímé direkty rovněž na hlavu, vnitřní low kick apod., a zápasníci mají dlouhé kalhoty nikoliv trenýrky. V poslední době se ovšem objevuje na mezinárodních závodech i tzv. SAN SHOU LIGHT-CONTACT už i v dětských kategoriích, kde jsou plná pravidla bez omezení technik na rozdíl od QUINGDY.

Z hlediska dlouhodobého vývoje bojových sportů v Číně má SANSHOU velice dlouhou historii a formovalo se ze stylů Xiangbo, Shoubo, Chaishou, Qiangshou, Jiji a Daleitai. Naopak co se týče své sportovní historie je tato pro SANSHOU velmi krátká. V počátcích dvacátého století neměl čínský kickboxing téměř žádná pravidla a zápasy skončili těžkým zraněním nebo dokonce smrtí. V letech 1912 – 1949 se v Číně projevila velká vlna otevření a vyučování cvičení , trénování bojových sportů i umění pro nezávislé široké lidové masy. Byl to čas vzniku nových akademií , universit a škol pro bojová umění i sporty, kde se především demonstrovala národní jednota i vnitřní síla čínského národa s podporou kulturních tradic. Především se ovšem jednalo o vytvoření nejen jednotného, ale i dokonale funkčního reálného bojového stylu pro armádu a policii.

A to z důvodu, že tradiční techniky a různé zvířecí styly apod. Se již tehdy ukázaly pro reálný boj na ulici v moderní době jako zcela neúčinné. Významným datem je i rok 1924 kdy byla založena vojenská akademie WAMPOA MILITARY ACADEMY, kde byly vojenskými instruktory, kteří prošli válkou a zažili boj muže proti muži o holý život, podrobně studovány, plně rozvíjeny a uváděny nové tréninkové metody do praktického výcviku SAN SHOU. Nicméně zápasy pořádané na velkých turnajích v letech 1928 a 1933 byly stále velmi tvrdé a doslova brutální, 12 finalistů nenastoupilo tehdy kvůli těžkým zraněním nebo ze strachu o svůj život. Centrální WUSHU institut v Nan Jing a tehdy pořádaný Národní čínský turnaj v SAN SHOU a ve stylu SHUAI JIAO – bojová forma čínského wrestlingu, daly jasný podnět k úpravě a budoucímu vzniku novodobých sportovních pravidel pro čínský kickboxing.

To trvalo téměř až do roku 1960, kdy tehdejší čínští mistři s konečnou platností založili nová sportovní pravidla, kterými byla zaručena bezpečnost soutěžících, a na kterých byl postaven pevný řád soutěží a povinnost předepsaných chráničů pro soutěžící. V letech 1979 a 1988 se stává SAN SHOU jasným lídrem ve vývoji celosvětového WUSHU. V březnu 1979 China National Sport Committee (CNSC), oficiálně založil a otevřel tři významné instituce pro rozvoj SANSHOU a celkového zdraví v Číně: Výběrové sportovní tréninkové centrum, Pekingské psycho - vzdělávací středisko pro SANSHOU a výkonnostní závodní středisko WUSHU. Tyto tři instituce úzce spolupracují a vytvářejí tréninkový, technický, metodický a organizační arsenál pro popularizaci SANSHOU v Číně.

V květnu 1979, tyto tři instituce pořádají velký turnaj v provincii Gangxi. CNSC – rovněž svolává a organizuje experty ze všech tří institucí a pracují na úplném doladění všech odborných detailů včetně všech právních i administrativních ustanovení. A letech 1981,1982 je vše dokončeno i na vládní úrovní a po téměř 30 letech politické nestability je SANSHOU brána jako čínská národní a zcela kompaktní sportovní disciplína. Pravidla jsou ihned překládána do mnoha jazyků a začíná opravdový celosvětový rozvoj pro SAN SHOU. Vrcholem této první rozvojové etapy je roku 1991 pořádání prvního otevřeného mezinárodního světového šampionátu v Pekingu i pro mimo asijské státy, kdy je SANSHOU pravidelně nedílnou součástí celosvětových soutěží WUSHU, jejíž účastníci vstupují na platformu porovnat své zkušenosti s druhými. Celkový rozvoj a veškeré úsilí vedlo i k pořádání dnes rovněž hlavně v Asii populárního WORLD SANSHOU CUP, kde první ročník se konal v roce 2002 v Shangai.

Z hlediska historie je třeba připomenout i skutečnost, že moderní soutěž SAN SHOU s prvotní sportovní úpravou pravidel se odehrávala na Taiwanu v roce 1950 při Národních hrách tehdy ještě pod jménem KOUSHU LEI TAI. Vláda čínské republiky aktivně začala promotovat čínský kickboxing jako sportovní disciplínu od roku 1979 a v roce 1985 se konal jeden z největších prvních mezinárodních festivalů International Wushu Championship v Xianu, kde byl rovněž ustanovena dnešní prvotní forma mezinárodní organizace IWUF. V roce 1990 se konaly již tehdy velmi populární ASIAN GAMES, kde SAN SHOU získalo svou úrovní na další popularitě a současně byla v Pekingu oficiálně deklarována celosvětová organizace IWUF s cílem prosadit WUSHU a tedy i SAN SHOU na OH. V 1999 se účastnilo světového šampionátu již více jak 50 států a popularita čínského kickboxingu stále rostla i ve vztahu k mezinárodnímu Olympijskému výboru. V dnešní době cvičí tento styl statisíce čínských amatérů, profesionálů v různých provinciích, městech, na univerzitách, policie, armáda, školách boj.sportů. Zápasy jsou denně přenášeny na více jak 20 čínských kanálech.

Jména jako Cung Le, Rudi Ott, Marvin Perry nebo osminásobný mistr světa amatérů i profesionálů a Olympijský vítěz v Pekingu z roku 2008 Muslim Salikhov, čtyřnásobný mistr EVROPY Dzhanhuvat Beletov, Hossein Ojaghi, Yuan Yubao a Liu Hailong přispěli jistě velkou měrou k celosvětové popularitě tohoto bojového plno-kontaktního sportovního stylu.