ZÁKLADNÍ ZÁSADY PRO ÚSPĚŠNÝ TRÉNINK V BOJOVÝCH SPORTECH

Dodržení zásad a dobře zvolená strategie nás nutí soustředit se na trénink a postupovat stále vpřed k lepší sportovní výkonnosti.

1. Musíme vědet „proč“, to znamená znát své vnitřní motivační faktory společně s vnějšími podněty. Co chci pravidelným tréninkem bojových sportů zlepšit – výkonnost = větší síla, dynamika, rychlost nejen všech technik, ale i technik používaných při zápase či sebeobranné situaci. Popřípadě zdravotní důvody – zlepšení kardiovaskulární kondice včetně estetického efektu při tvarování postavy.

2. Dále „co“ a „kdy“. Nestačí se jen rozhodnout, ale je třeba si stanovit cíle a nástroje k jejich dosažení. Tedy - zvýšit sílu o 10% = „co“, za 6 týdnů = „kdy“.

3. Sestavit si strategický plán, který umožní postupně splnit daný cíl, tedy např. zlepšení v úderových technikách, kombinacích, strečinku apod. Měl by obsahovat i dietetickou část = jídelníček a týdenní rozpis tréninků = cviky, série, opakování a nezbytné kardio aktivity. Tento plán musí mít smysl a být realizovatelný.

4. Rozhodněte se o prioritách = podřídit denní režim tréninku. Najít kompromisní efektivní řešení mezi prací, studiem, rodinou, stravováním a samotným tréninkem. Nehledat důvody proč to nejde, ale naopak, jak by to šlo. Snažit se vše dobře zorganizovat. Kdo chce, čas si vždy najde. Navíc se jedná o časovou investici do vašeho zdraví.

5. Trénink bojových sportů je velkou výzvou. Nejedná se jen o pouhé monotonní nastoupení jisté cesty. Jde především nejen o fyzickou a duševní rovnováhu, ale i o stálé hledání motivačních faktorů, bránit se stereotypům a soupeřit se stagnací. Stagnace totiž může oslabit snahu dosáhnout vytýčených cílů. Je třeba se neustále vnitřně „hecovat“ k lepším výkonům a vyšší náročnosti. Jen takto se budete zlepšovat a pocítíte trvalé uspokojení. Dělejte to, co máte rádi a mějte radost z tréninku.

6. Úspěch musí být vidět. Jistá vizualizace úspěchu je rovněž důležitý faktor. Zapojte v tréninku všechny smysly tak, aby se podílely na celkovém růstu v procesu výcviku, tedy zlepšení kondice, techniky, taktiky i psychicky. Vaše úsilí a postup vpřed musejí být měřitelné a musejí být vidět, myslete na prospěch z tréninku.

7. Závazek je více než předsevzetí. Musíte si být jisti tím, co chcete dokázat. Napište si vždy daný cíl a ten si před splněním podepište. Uvidíte sami jak tento psychologický prvek funguje v praxi.

8. Ozbrojte se trpělivostí. Počítejte s tím, že se stejně jako v zápasech dílčí úspěchy budou střídat s neúspěchy. Budete pochybovat o smyslu veškeré práce. Musíte být trpěliví a vždy realističtí. Nepodceňujte detaily, protože z nich je trénink bojových sportů složen.

9. V začátcích pozor na extrémně těžké tréninkové jednotky, náročné techniky a přílišnou uspěchanost a zbrklost. Výsledkem je špatná technika, zvyšujete rovněž velmi riziko zranění a startujete tím cestu nikam. Postupovat nahoru musíte přirozeně, pomalu a efektivně.

10. Soustavnost bude Vaše výhra. Soustavnost = efektivita. Potřebujete trénovat soustavně a hlavně poctivě. Rychlá cesta v bojových sportech neexistuje. Zpočátku pracujte pod odborným vedením kvůli korektní technice, správně naučeným principům dýchání i vhodně volitelných tréninkových jednotek popř. před zápasových tréninkových cyklů.